Prvi golf klub

Prvi golf klub

Prvi golf klub

Prvi su klub 1744. godine osnovali Englezi u Edinburgu, zvao se “Društvo Golfera Džentlmena”, a danas se zove “Počasno Društvo Edinburških Golfera”, a osnovan je isključivo da eliminiše lokalne varijacije pravila u igri i prvi je klub koji je stvorio pravila golfa. "Kraljevski i Drevni Golf Klub" (“The Royal and Ancient Golf Club"), osnovan 10 godina kasnije ,1754. god.u St. Andrews-u , u Skotskoj, postao je zvanična organizacija za odredjivanje normi golfa. Pravila su zapisali I oblikovali 1764. god. , a većina tih pravila i danas važe. “Društvo Golfera Džentlmena” iz Leitha sastavili su te 1744 godine 13 “Članaka i pravila golfa”. Na temelju njih sve do 19 stoljeća novi su klubovi pisali vlastita pravila, a tada je ojačao utjecaj gospode iz Društva golfera iz St. Andrewsa. Godine 1897. vodeći ljudi u klubovima “zamolili” su gospodu iz St. Andrewsa da propiše jedinstvena pravila golfa. “Društvo Golfera iz St. Andrewsa” promjenilo je ime kada je kralj Vilim IV 1834. godine dodijelio naziv “Kraljevski i drevni” i pod takvim imenom djeluje i danas. To je bio najznačajniji potez za razvoj golfa kakav i danas igramo. Skoro sva pravila su zapisana te 1897. godine.

Kada su gospoda iz St. Andrewsa u 18 stoljeću tačnije 1754. godine, tražila klub s kojim bi mogli da igraju, a odatle seže tradicija “Srebrnih palica”, pronašli su samo gospodu iz Leihta. Naime, tada je ustanovljeno natjecanje među klubovima u kojem je pobjedniku donio naslov kapetana za sljedeću sezonu. Tom prilikom se na srebrnu palicu učvršivala srebrna loptica s ugraviranim nazivom kapetana.

Zanimljivo je da da u “Priručniku za igrače golfa” spominje klub Royal Blackheath i to čak da je osnovan 1608. godine. Ali pisani trag datira od 1766 godine. Također, klub “Royal Burgess” utemeljen je 1735 godine, ali taj podatak je  prema tvrdnjama njegovih dužnosnika. Čudno je onda kada su gospoda iz St. Andrewsa tražila klubove s kojima bi mogli igrati da su samo “naletili” na gospodu iz Leitha.

Ti prvi klubovi bili su mjesta za uživanje u hrani i vinu, naravno poslije golfa. Količine vina koje su ispijane mjere se u “ogromnim”, a to je već odavnina mjera za količinu. Pošto su tradicionalisti i tako se brinu o svojim predcima i njihovim nastojanjima da urade nešto jako korisno za slijedeće generacije, danas imamo trofej Otvorenog prvenstva Britanije da izgleda kao vrč vina. U stvari on je uvijek tako izgledao. Tako Tiger Woods danas kada digne svoj “Vrč vina” “digne” i koji milion funti, ali golf se oduvjek igrao za novac pa je i ta tradicija nastavljena. Nema podataka kada je pivo ušlo u tradiciju poslije igre. Danas je najomiljenije piće golfera.

Pošto su škoti imali jako dobre poslovne veze sa Holandijom i Francuskom, proširili su golf na jug i istok, a poslije diljem svijeta. I Bosna I Hercegovina  će se smjestiti u ovo diljem svijeta, samo nam je trebalo 400 godina.

Rimljani su svoju “paganicu” proširili prema zapadnim oblastima, pa postoji mogućnost da je I koji šćap zalutao kod nas tako da arheolozi imaju šta da traže.

 

Share: