Kad spomenemo St. Andrews, naravno da nas uvijek asocira na kolijevku golfa, na OPEN i na vjetar koji stalno puše dok najbolji golferi svijeta “udaraju” golf lopticu.
Ali malo je poznato da gradić sa cca 4.000 stanovnika ima i 12.000 studenata iz čitavog svijeta koji provode najbolje godine u učenju, ali i igranju golfa. Svaki stanovnik skoro da igra golf. Golf klub St. Andrews ima 2.800 članova uglavnom stanovnika St. Andrewsa. Na svakom ćošku tog malog gradića možete pročitati “Sve je počelo ovdje”. U St. Andrewsu ima više prodavnica golf opreme nego u nekom većem gradu u Europi. Zanimljivo je i to da se Old Course igra samo 4 nedjelje (4 dana). Ostalim nedjeljama stanovnici grada slobodno šetaju igralištem, igraju nogomet, djeca trče ….
Međutim, mnogi golferi završavaju svoje profesionalne karijere baš na igralištu odakle je sve krenulo. I najvažnija je fotografija na Swilken Burn Bridgu. Poznati u svijetu, taj mali mali kameni most, rimskog luka izgrađen prije najmanje 700 godina nalazi se na fairway- u 18 rupe Old Coursa St.Andrews odnosno na jedistvenom fairwayu 1. i 18. rupe.
Sam most je vrlo mali otprilike dugačak manje od 3 metra, a visok oko 2 metra, napravljen kako bi pastiri “tjerali” stoku preko malog kanala koji prelazi preko 18 . i 1. rupe. Napravljen je kako bi olakšao život pastira.
Čuveni Swilken Most ima veliki popis golf entuzijasta i slavnih ličnosti koji su "glumili" modele baš na njemu. Most koji prkosi vremenu, slanoj vodi, zaštićen je od Parlamenta kao spomenik kulture i kad stanete na taj mali most imate čudan osjećaj strahopoštovanja, prema izjavi Dejan Šarana.
Ogromne su novčane kazne pa čak i kazne zatvora za bilo kakvo oskrvljavanje mosta, čak i ako zalijepite žvaku na kamen.
Ni jedan igrač golfa neće ni jednom trenutku izvođenja udarca pomisliti da izvede udarac koji može da nanese štetu Swilken Bridgu, jer nevjerovatno dostojno stoji na livadi golf igrališta u St. Andrewsu. Svaki istinski golfer uzet će kazneni udarac bez obzira da li ga to može stajati Prvenstva, ali neće ni pomisliti da igra ako je most njegovim udarcem u "opasnosti".
Naravno, postoje mostovi sa puno većim prometom nego što je ovaj mali most, ali nevjerovatno je uklopljen u kompletnu priču igrališta kao i objekata koji su u blizini Swilken Bridga.
“Ako se nalazite u St. Andrewsu i niste prošli preko Swilken Mosta, to vam je kao da ste prvi put u Sarajevu i ne pojedete čevapćiće na Baščaršiji” – rekao nam je Dejan Šaran i dodao “rođen sam u BiH gdje ima puno mostova, malih, velikih, starih, starijih ali Swilken u Škotskoj ima neku neobjašnjivu energiju, neku neobjašnjivu toplotu spajanja jednog ferveja. Stoji tamo i kao da navija za svaki dobar udarac. Kada prolazite preko njega kao da vam govori “Bravo majstore, dobar udarac” ili ako loše udarite lopticu “Samo naprijed to je bio samo jedan loš trenutak”. Nevjerovatno ali tako vam se čini kada polako prelazite preko njega. Također, imate neko poštovanje prema mostu, a on je toliko mali da ga prepješačite sa par koraka. Nevjerovatno, a nemam pojma zbog čega je to”.
Ovogodišnju sezonu počinjemo sa člankom o Swilken Burn Bridgu, najpoznatijem mostu u svijetu golfa. Počinjemo priču o spajanju i dobroj igri. Počinjemo golf sezonu 2016 sa poštovanjem i velikim rešpektom.
Neka je svim golferima “Dobra igra”, a posjetiocima stranice koji ne igraju golf "Kasnite sa početkom igre".